Neşe Dağıtan Adam: Erhan Demiray

Erhan Demiray, esasen bir tiyatro sanatçısı. Kocaeli Bölge Tiyatrosu Dekoratörü ve özel bir okulda küçük yaş gruplarına Yaratıcı Drama dersi veren bir öğretmen. Kendisini muhabirlik yaptığım zamandan ismen tanıyordum. Bundan 2 sene önce bir Pazar günü Cumhurbaşkanı Kocaeli’de bir cenazeye katılacaktı. Benim de tepe bir noktadan onu fotoğraflamam gerekiyordu. Fevziye Camii’nde yapılacak cenaze töreni için istediğim fotoğrafı çekebileceğim tek mekan Belediye İş Hanı’ydı. Pazar günü olduğu için iş hanının bütün dükkanları kapalıydı ve ben hanın içinde hemstır gibi olduğum yerde koşup duruyordum. Bir şekilde hanın içinde birisi beni Kocaeli Bölge Tiyatrosu’nun olduğu kata, Erhan Hoca’nın yanına götürdü. Erhan Hoca, hemen beni uygun açıyı görebileceğim bir pencere önüne yerleştirdi. Çekim yapabileceğim güzel bir alan yarattı. Kış günüydü. Çok üşümüştüm ve koşmaktan nefes nefese kalmıştım. Erhan Hoca bana bir bardak sıcak çay verdi. Çayımı içtim. Fotoğraf ve videomu çektim. Çektiğim görüntüler kullanılmamıştı ama o gün harikulade bir insan tanımıştım. “Çay veren insan kötü olur mu hiç?” derler ya… Erhan Hoca’nın bana verdiği bir bardak sıcak çayla güzel bir dostluk başlamıştı.

5035bde0-76d4-44bf-b9cd-7c54b97ff45b

Bir Hayal Kahramanı

Erhan Hoca’yla yollarımız geçen yıl özel bir okulda tekrar kesişti. Kısa süre de olsa onunla yakın çalışma ve kendisini daha iyi tanıyabilme fırsatını buldum.  Erhan Hoca, çocuklara sanatı temel felsefesinden aşılamayı arzu eden bir drama öğretmeni olmasının yanı sıra, aynı zamanda bir hayal kahramanı. Mini minnacık ana sınıfı öğrencilerinin onu gördüğünde sevinçten nasıl havalara uçtuklarına siz de benim gibi şahit olsaydınız bu yazdıklarıma hak verirdiniz. Erhan Hoca’nın etkileyicilik gücü, çocuklarla çocuk olabilmesinden, onların yapmacıklıktan uzak dünyalarına sızıp onlarla iletişime geçebilmesinden ileri geliyor. Çocukların kalbine dokunmanız için onların kılığına girip onlara sataşmanız gerekir. Erhan Hoca bunu gayet iyi başarıyor. Onu kimi zaman bir yemek sırasında çocukların elmasını kaçırırken, kimi zaman onlara sevimli şakalar yaparken veya yerde çocuklarla yuvarlanırken görebilirsiniz.

Kral Çıplak Diye Bağıran Çocuk

Çıplak Kral masalını hatırlar mısınız? Süsüne püsüne düşkün kibirli kral,  törende giymek için şaşaalı bir kıyafet diktirmek ister. Şehre gelen iki sahtekar terzi, ona hayali bir elbise dikerler ve “Bu elbiseyi yalnızca akıllılar görebilir” derler. Kral elbiseyi göremese de aptal olduğu ortaya çıkmasın diye elbiseyi çok beğenmiş gibi davranır. Aslında ortada bir elbise yoktur ve kral çıplaktır. Ama kendisinin kibirden o kadar gözü dönmüştür ki bunun farkına varamaz. Çevresindeki korkaklar ve yalakalar da bunu ona söylemeye cesaret edemezler. Tören günü gelir ve kral, çıplak bir şekilde kasıla kasıla tören alanına gelir. İşte Erhan Hoca, benim gözümde o törende “Kral çıplak!” diye bağıran çocuk.

Erhan Hoca, insanların ciddiyet seviyesinin en yüksek olduğu her türlü samimiyetsiz ortamı neşesiyle ve pozitif elektriği ile yerle bir edebilir. Kalabalıklar içinde yürürken bir anda tanıdığı birine sevinçle haykırarak “Hey dostum! N’apıyorsun? En kısa zamanda görüşelim!” diye umarsızca bağırabilir, aniden dans edebilir veya bir tören sırasında sunucudan mikrofonu kapıp çılgınca neşeli şarkılar söyleyebilir.

Benim onda hayran olduğum en önemli özelliği ise bu deli dolu tavrı. Çünkü Erhan Hoca yalnızca çocukların dünyasına değil, yetişkinlerin dünyasına da çocuk ruhuyla giriyor. Gözünü kibir bürümüş kral gibi yaşayan yetişkinlerin kalbine de çocuk ruhuyla dokunuyor. Onları sarsarak aslında hayatın o kadar da kasılacak kadar ciddi bir şey olmadığını hatırlatıyor ve içlerindeki sesi kısılmış çocuğu gıdıklayarak yeniden ortaya çıkıp oyunlar oynaması gerektiğini söylüyor. Yüzlerindeki sahte maskeyi bir dakikalığına da olsa çıkararak gülümsemelerini sağlıyor.

Hayat bir tiyatro sahnesiyse Erhan Demiray, o sahnenin spot ışıkları altında yüzündeki kocaman gülümsemesiyle beliren ve boynuna astığı mutluluk heybesinden bizlere neşe tohumları saçan bir aktör.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s